تبلیغات
مطالب اینترنتی - ازدواج در سنین بالا این مشکلات را به همراه دارد
 
مطالب اینترنتیمفیدستان:

انسان با پنج نیاز اساسی متولد می‌شود که عبارتند از نیاز به بقا، نیاز به عشق و عاطفه، نیاز به قدرت، نیاز به آزادی و نیاز به تفریح. به این دلیل به آنها نیازهای اساسی گفته می‌شوند که در ساختار ژنتیکی ما تعبیه شده‌اند. هر رفتاری که از تولد تا مرگ انتخاب می‌کنیم، به وسیله یک یا چند تا از این پنج نیاز برانگیخته می‌شود. معمولا وقتی یکی از این پنج نیاز ارضا می‌شود، احساس لذت می‌کنیم و وقتی در ارضای آنها با شکست مواجه می‌شویم، احساس درد و ناکامی خواهیم کرد.

نیاز به بقا اگرچه ضرورتا نیاز به غذا، سرپناه و ایمنی است اما بعد مهم دیگری هم دارد که اغلب باعث ازدواج می‌شود. بدون آنکه آگاه باشیم، برخی از قوی‌ترین انگیزاننده‌های جنسی به همان اندازه که تحت‌تاثیر نیاز به عشقند، تحت‌تاثیر نیاز به بقای نوع هم هستند. از این روز طبیعی است که عدم توجه به ارضای نیازهای فطری و طبیعی انسان، باعث بروز مشکلات جسمانی و روانشناختی یا فردی و اجتماعی می‌شود.

متاسفانه به دلایل گوناگون سن ازدواج بالا رفته است و این مساله می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های فردی و اجتماعی و روانی شود. در گفت‌وگویی که با نسرین ابراهیم‌زاده، زوج‌درمانگر و کارشناس ارشد روانشناسی عمومی داشته‌ایم نظر ایشان را درخصوص این آسیب‌ها جویا شدیم.

آسیب‌های بالا رفتن سن ازدواج

ازدواج اهداف زیادی را دربردارد و از ابعاد گوناگون مورد توجه است. یکی از مواردی که با ازدواج می‌توان به آن دست یافت حصول آرامش روانی و رفع نیاز غریزی جنسی است. این امور آنقدر حائز اهمیت است که در تمام جوامع بشری برای ازدواج ارزش خاصی قائل شده‌اند، طوری که در هر جامعه‌ای با توجه به ارزش‌ها و معیارهای فرهنگی آن جامعه برای این امر قوانین و رسومات خاصی در نظر گرفته شده و این نشانه اهمیت دادن به این مقوله است.

ازدواج باعث ایجاد اعتماد و حمایت و امنیت روانی در فرد می‌شود و نیازهای عاطفی و فطری انسان را برآورده می‌کند. دست یافتن به امنیت روانی نیز منجر به شکل‌گیری شخصیت فردی و اجتماعی و همچنین افزایش مهارت‌ها و انگیزه‌های تلاش و در نتیجه تولید علم و ثروت می‌شود.

شیوع مشکلات روانی

متاسفانه در حال حاضر سن ازدواج در کشور افزایش یافته و این درحالی است که همانطور که ازدواج در سنین پایین می‌تواند مشکلات خاصی را به همراه داشته باشد، ازدواج در سنین بالا نیز باعث بروز مشکلاتی در زمینه‌های مختلف می‌شود. طبیعی است که اگر انسانی این نیاز فطری را در خود سرکوب کند، باعث ایجاد مشکلات روانی خواهد بود که به اشکال مختلف مثل احساس ناکامی، پرخاشگری، پوچی، بلاتکلیفی، طغیانگری و در مواردی تمایل به خودکشی نمود خواهند داشت. همچنین گرایش به مصرف مواد نیز در افراد مجرد بیشتر است.

افزایش روابط نامشروع

از طرفی اگر فرد دچار مهارگسیختگی شود و نیاز جنسی خود را خارج از روابط زناشویی ارضا کند، آسیب‌های فردی و اجتماعی زیادی را برای خود و جامعه‌اش رقم خواهد زد. از جمله افزایش روابط نامشروع. این امر گاهی همراه با احساس گناه هم خواهد بود و فرد را آزار می‌دهد. علاوه بر این، افزایش بی‌بندوباری و بزهکاری، همجنس‌گرایی و انحرافات جنسی، خودارضایی، تنوع طلبی جنسی نیز باعث عدم ارضای روحی فرد می‌شود.

متزلزل شدن بنیان خانواده

درنتیجه گرایش‌های جنسی نادرست و خیال‌پردازی‌های شهوانی و تجاوز به عنف و… بنیان خانواده متزلزل می‌شود که می‌توان پیش‌بینی کرد در چنین شرایطی جامعه به کجا خواهد رسید!
کاهش حس مسئولیت‌پذیری

ضمن اینکه با بالا رفتن سن ازدواج، افراد دیرتر مسئولیت‌پذیری‌های فردی و اجتماعی را متقبل می‌شوند که این امر نیز در حوزه‌های کار و اشتغال و درآمدزایی جامعه تاثیر خواهد داشت.

عدم تربیت صحیح فرزندان

و در نهایت باید گفت با توجه به اینکه با افزایش سن ازدواج، شکاف عمیقی از لحاظ درک و تفاهم، بین والدین و فرزندان به وجود می‌آید، این مسئله می‌تواند در تربیت فرزندان و آینده آنها تاثیر بسزایی داشته باشد. وقتی سن والدین بالا باشد، حوصله و توان و انرژی کافی برای تربیت فرزندان کمتر خواهد بود که این باعث ایجاد سبک فرزندپروری نامناسب در یک اجتماع خواهد شد و عواقب ناخوشایند زیادی را در پی خواهد داشت. امید است که موانع و عواملی که باعث اجتناب جوانان از ازدواج می‌شود برطرف شده تا شاهد سلامت روان جامعه باشیم.

منبع: دکتر سلاملینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

ازدواج و آموزش مسائل جنسی و روابط زناشوئی نشانه رضایت مردان از ازدواج دوست دارید بدانید که شوهرتان از ازدواج با شما رضایت مردمان پورتال جوانان ایرانییکی از بهترین سفرها در زندگی تبدیل رابطه دوستی به ازدواج است هر کس دوست دارد از یک خانه مهر مطالعات جدید ثابت کرد که از اشک زنان بویی متصاعد می شود که میل آنها را به زنان کم می‌کندازدواج سن مناسب معیار مناسب و انگیزه ازدواج در افراد اخبار اجتماعیازدواج سن مناسب معیار مناسب و انگیزه ازدواج در افراد مختلف مرجع کامل اطلاعاتآسیب شناسی خانواده،نقش خانواده در تربیت فرد ، …علل ناپایداری ازدواج آسیب شناسی خانواده قسمت دوم از جمله عواملی که سلامت خانواده را ازدواج عاقلانه زندگی عاشقانه چگونه مزاج سرد یا گرم …تعریف ارکان قبل از آنکه به تعریف مزاج بپردازیم لازم است که با چند اصطلاح در طب سنتی جامعه شناسی آسیب شناسی تاخیر در سن ازدواج جواناننوشته شده توسط محمّد رحیمی مقدمه ازدواج یکى از اساسى ترین و در عین حال حساس ترین برای ازدواج کردن چه زمانی مناسب است و اساسی ترین …اخبار اجتماعیانتخاب همسر از مهمترین تصمیمات فرد در زندگی است، زیرا می تواند آینده فرد را رقم بزندکسانی که به سختی غذا را می‌بلعندبه محض این‌که یک لقمه غذا برمی‌دارد و به دهان می‌گذارد، احساس خفگی می‌کند این حس تا دلیل قرار گرفتن حلقه ازدواج در انگشت چهارم چیست؟ …دلیل قرار گرفتن حلقه ازدواج در انگشت چهارم چیست؟ به نظر شما چرا از قدیم حلقه ازدواج ازدواج و آموزش مسائل جنسی و روابط زناشوئی نشانه رضایت مردان از ازدواج دوست دارید بدانید که شوهرتان از ازدواج با شما رضایت دارد یا نه؟ خانه مهر مطالعات جدید ثابت کرد که از اشک زنان بویی متصاعد می شود که میل آنها را به زنان کم می‌کند مردمان پورتال جوانان ایرانی یکی از بهترین سفرها در زندگی تبدیل رابطه دوستی به ازدواج است هر کس دوست دارد از یک جاده ازدواج سن مناسب معیار مناسب و انگیزه ازدواج در افراد مختلف اخبار اجتماعی ازدواج سن مناسب معیار مناسب و انگیزه ازدواج در افراد مختلف مرجع کامل اطلاعات ازدواج عاقلانه زندگی عاشقانه چگونه مزاج سرد یا گرم خود را تعریف ارکان قبل از آنکه به تعریف مزاج بپردازیم لازم است که با چند اصطلاح در طب سنتی آشنا شویم جامعه شناسی آسیب شناسی تاخیر در سن ازدواج جوانان نوشته شده توسط محمّد رحیمی مقدمه ازدواج یکى از اساسى ترین و در عین حال حساس ترین مراحل آسیب شناسی خانواده،نقش خانواده در تربیت فرد ، سلامت جامعه علل ناپایداری ازدواج آسیب شناسی خانواده قسمت دوم از جمله عواملی که سلامت خانواده را تهدید برای ازدواج کردن چه زمانی مناسب است و اساسی ترین معیارهای اخبار اجتماعی برای ازدواج کردن چه زمانی مناسب است و اساسی ترین معیارهای ازدواج چیست ؟ کسانی که به سختی غذا را می‌بلعند به محض این‌که یک لقمه غذا برمی‌دارد و به دهان می‌گذارد، احساس خفگی می‌کند این حس تا حدی

مطلب ازدواج در سنین بالا این مشکلات را به همراه دارد در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :ازدواج در سنین بالا این مشکلات را به همراه دارد
http://mofidestan.ir/%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%ac-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d9%86%db%8c%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d9%84%d8%a7-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d9%87-%d9%87%d9%85%d8%b1/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :