تبلیغات
مطالب اینترنتی - توجه به معضل آلودگی هوا؛ ضرورتی ملی
 
مطالب اینترنتی


به گزارش پایتخت به نقل از ایرنا فضای مطبوعاتی امروز در عرصه اجتماعی و فرهنگی به موضوع هایی چون آلودگی هوا پرداخت و این مساله را از زاویه های مختلف بررسی کرد. آغاز هفته کتاب خوانی مقوله دیگری که روزنامه ها آن را بازتاب دادند و ضرورت حفظ میراث فرهنگی از دیگر مطالب مهم روزنامه ها به شمار می رود.
** معضل وارونگی و آلودگی هوا در کلانشهرها
آلودگی هوا معضلی زیست محیطی است که مشکل های فراوانی را برای شهروندان در کلانشهرها ایجاد کرده است که انواع بیماری های قلبی و تنفسی از جمله آنها به شمار می رود، مسوولان همواره برای برطرف ساختن این امر سیاست های مختلفی را از جمله نوسازی ناوگان عمومی به مرحله اجرا درآورده اند، روزنامه های امروز با توجه به اهمیت این موضوع در گزارش هایی آلودگی هوا را از زوایای مختلف بررسی کرده اند.

روزنامه «ایران» عنوان «خیمه آلودگی بر فراز آسمان پایتخت» را منعکس کرد و نوشت: هوای پایتخت روز شنبه برای چهارمین روز پیاپی در وضعیت ناسالم قرار داشت به طوری که شاخص ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون با افزایش چشمگیری نسبت به روز قبل‌تر به طور میانگین 133 گزارش شد اما در برخی مناطق جنوبی شهر تهران همچون شهر ری شاخص آلودگی روی عدد 172 قرار داشت.

در ادامه این مطلب آمده است: در همین حال کمیته مواقع اضطرار آلودگی هوا عصر روز گذشته با حضور معاون سیاسی – اجتماعی استانداری تهران، مدیرکل محیط زیست و مدیرکل بحران استان تهران تشکیل جلسه داد.

روزنامه «فرهیختگان» عنوان «نفس کشیدن بدون آلودگی ممنوع» را بازتاب داد و نوشت: شنیدن اخبار مرتبط با آلودگی هوا آنقدر تکرار شده که برای همه عادی است. پیش از این آلودگی هوا تنها در چند روز سال آن هم با شروع فصل سرد اتفاق می‌افتاد، اما به مرور این پدیده به تمام طول سال سرایت کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: حالا تابستان و زمستان تفاوت چندانی با هم ندارند و همواره خبرهایی از وقوع این پدیده در استان‌های مختلف کشور منتشر می‌شود و سبب شده تا آلودگی هوا، معضلات و راه‌حل‌های مقابله با آن یکی از سوژه‌های دائمی محیط‌زیست باشد.

روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با قلم محمد درویش مدیرکل آموزش و مشارکت‌های عمومی سازمان محیط زیست، عنوان «برای مبارزه با آلودگی هوا اول فرهنگ را تغییر دهیم» را منتشر کرد و نوشت: مطابق پژوهشی که دانشگاه شریف انجام داده، عامل دست‌کم ٧٥ درصد آلودگی هوای تهران، متاثر از تردد وسایل نقلیه موتوری است. بنابر این مهم‌ترین راهکاری که می‌شود برای کاهش آلودگی هوا اعمال کرد، این است تا جایی که می‌توانیم از تمهیداتی استفاده کنیم که مردم از وسیله نقلیه موتوری با سوخت فسیلی کمتر استفاده کنند.

در ادامه این یادداشت می خوانیم: کاش سه سال پیش که لایحه هوای پاک ارایه شد، در دستور کار مجلس قرار می‌گرفت و به تصویب می‌رسید و تکلیف ١٦ ارگانی که مسوولیت مستقیم با آلودگی هوا دارند، مشخص می‌شد و می‌توانستیم از آن ارگان‌ها تکلیف‌شان را مطالبه کنیم، اما به هر دلیلی نمایندگان مجلس اولویت‌های دیگری را بر آلودگی هوا ترجیح دادند و ما در چنین وضعیتی گرفتار آمدیم.

الان هم خوب است که نمایندگان با رای خوبی که به کلیات این لایحه دادند آن را در اولویت تصمیم‌گیری خود قرار دهند تا قبل از زمستان لایحه را تصویب شده ببینیم. اگر این لایحه تصویب شود تکلیف بسیاری از نهادها، ارگان‌ها و وزارتخانه‌ها در ماجرای آلودگی هوا شفاف می‌شود.

روزنامه «جام جم» در گزارشی با انتشار عنوان «آلودگی هوا هر سال 3 میلیون نفر را می‌کشد»، نوشت: سازمان بهداشت جهانی، آژیر خطر را به صدا در آورده است. طبق بیانیه اخیر این سازمان، 92 درصد مردم جهان در مناطقی ساکن‌اند که آلودگی آنها از استانداردهای این سازمان بالا زده است.

در ادامه این گزارش می خوانیم: آلودگی هوا از بانیان اصلی بیماری‌هایی همچون سرطان ریه و سکته قلبی است. تازه‌ترین اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، براساس ارقام ثبت شده در سال 2012 است.
سالانه حدود سه میلیون نفر به علت مرگ‌ بر اثر استنشاق آلودگی‌ محیط خارجی فوت می‌کنند. در عین حال، آلودگی هوایی داخلی که آلودگی‌ مانند دود چوب و آتش‌ طبخ را شامل می‌شود، به این شرایط دامن می‌زند تا رسما یکی از هر 9 مرگ در جهان بر اثر آلودگی هوا پدید بیاید.

روزنامه «همشهری» در گزارشی با عنوان «امروز نفس نکشید!»، نوشت: هنوز خیلی‌ها نمی‌خواهند باور کنند که جامعه پزشکی کشور، آلودگی هوا را دلیل مرگ 26هزار نفر در سال و انبوهی از بیماری‌های مهلک می‌داند. 80درصد تقصیر این مرگ‌ها بر گردن خودروها و منابع متحرک آلودگی هواست.

در ادامه این گزارش آمده است: خودروهای کاربراتوری و فرسوده امروز و هر روز به ازای هر شماره‌ای که کیلومتر شمارشان می‌اندازد، 40گرم گازهای آلاینده در هوا منتشر می‌کنند. موتورسیکلت‌ها هم در هر کیلومتر 15گرم. کامیون‌ها اما قصه‌ای متفاوت دارند. آنها دود دیزل را برای ریه شهروندان به ارمغان می‌آورند؛ دودی‌ با200ماده سمی که ورود کمترین اندازه آن به دستگاه تنفسی بسیار خطرناک و مرگ‌آور است. کاربراتوری‌ها باید از شهرهای بزرگ خارج شوند.

** لزوم ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی
در شرایط کنونی و باوجود توسعه گسترده و حیرت آور فناوری های جدید ارتباطی و شبکه ارتباطات مجازی در جهان، تالیف و انتشار سنتی کتاب و کتاب خوانی همچنان جایگاه و اهمیت و نقش خود را داراست و نمی توان مدعی شود که روش سنتی در سایه شیوه های جدید و مدرن اطلاع رسانی و کسب آگاهی قرار گرفته است، روزنامه های امروز به مناسبت آغاز هفته کتاب خوانی در گزارش ها و یادداشت هایی به این مساله پرداختند.

روزنامه «ایران» در مطلبی با عنوان «زنگ آغاز هفته کتاب از پایتخت کتاب ایران»، نوشت: با حضور سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نیشابور دومین پایتخت کتاب ایران، بیست‌و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد. همچنین در این برنامه جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان فعالیتش را آغاز کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم گفت: ما به دلیل دو رویداد مهم در نیشابور هستیم. نخستین رویداد، به صدا درآوردن زنگ هفته کتاب از پایتخت کتاب ایران است. از امروز هفته کتاب به‌عنوان دومین رویداد مهم کتاب، بعد از نمایشگاه کتاب تهران، کارش را آغاز می‌کند. در این دوره از هفته کتاب هم برنامه‌های متعددی برای ترویج کتابخوانی در کشور انجام می‌شود. یکی از برنامه‌های مهم این دوره از هفته کتاب، آغاز فعالیت جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان است.

روزنامه «ابتکار» در گزارشی با عنوان «زنگ کتاب از پایتخت کتاب به صدا درآمد»، نوشت: بیست‌ و چهارمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی طی مراسمی با حضور معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نیشابور پایتخت کتاب ایران، کارش را آغاز کرد. همچنین در این برنامه جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان فعالیتش را آغاز کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: هم‌زمان با افتتاح جام باشگاه‌های کتاب در دومین پایتخت کتاب ایران، آغاز فعالیت‌های باشگاه‌های کتاب‌خوانی در پانزده شهر دیگر ایران جشن گرفته می‌شود و گروه‌های متعدد کودکان و نوجوان‌های عضو گروه‌های کتاب‌خوانی در رقابت با یک‌دیگر در سطح مدارس، شهرستان و استان و ملی در نهایت گروه‌های برگزیده جام باشگاه کتاب‌خوانی معرفی و تقدیر می‌شوند.
استمرار آموزش، تشویق و هدایت کودکان به کتاب و کتاب‌خوانی از اهداف برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان است.

روزنامه «همشهری» در یادداشتی با عنوان «اصول خرید یار مهربان»، نوشت: این روزها انتخاب کتاب خوب، کار هر کسی نیست. دست ها و دل ها باید بلرزند تا کتابی انتخاب شود. انتخاب یک کتاب قلق های مختلفی دارد.

در ادامه این یادداشت آمده است: قبل از هر چیز باید قفسه ای بروید که کتاب های موضوع مورد نظرتان را در خود جای داده است. اسم بعضی نویسندگان، سندی برای خوب بودن کتاب است. به هر حال این هم یک راه است.

** ضرورت حفظ و صیانت از آثار باستانی
میراث فرهنگی در حقیقت به آنچه می گویند که از نیاکان ما به ارث رسیده است و بخشی از هویت ملی ما را تشکیل می دهد. منظور از میراث فرهنگی آثار معماری و یادمان ها، بناهای تاریخی، اشیای تاریخی وهنری، موزه ها، محوطه های باستانی، صنایع دستی است. حفظ و صیانت از میراث فرهنگی سبب شد تا روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی به آن بپردازند.

روزنامه «آرمان» در گزارشی عنوان «تخریب ۱۰ خانه تاریخی در شیراز» را بازتاب داد و نوشت: میراث فرهنگی و تاریخی برای هر کشوری حائز اهمیت هستند؛ چرا که مشخصه‌های بارز تمدن به حساب می‌آیند و به همین دلیل برای نگهداری از آنها باید اهتمام ورزید. این در حالی است که مدت‌هاست بافت تاریخی شیراز به بهانه‌های مختلف مورد تعرض قرار گرفته و عکس‌های متعدد منتشر شده در رسانه‌ها حاکی از دست درازی به آنهاست.

در ادامه این گزارش آمده است: با این‌همه، بیش از ۱۰ خانه‌ تاریخی در گذر سرباغ محله سنگ‌سیاه شیراز به بهانه ساخت بازارچه صنایع‌دستی تخریب شدند. احداث این بازارچه که نام سرای هنر را دارد از سوی شهرداری شیراز در حال اجرایی شدن است،

روزنامه «ایران» در عنوان «لزوم توجه به قلعه «بنوار هفت و چهار» لالی»، نوشت: قلعه حکومتی «بنوار هفت و چهار» که در بالای «تنگ بابا احمد» در اطراف شهرستان لالی خوزستان قرار دارد و درفهرست آثارمیراث فرهنگی به ثبت رسیده، متأسفانه این روزها به دلیل ساخت وسازهای غیرقانونی در وسط این قلعه، درحال نابودی است و شرایط مساعدی ندارد.

در ادامه این گزارش می خوانیم: به همین منظور نیاز است سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان توجه بیشتری درجهت حفظ وحراست و جلوگیری ازادامه ساخت وساز خانه های مسکونی در وسط این قلعه به عمل آورد.

روزنامه «ابتکار» در گزارشی با عنوان «تخریب تاریخ به بهانه فروش هنرهای سنتی»، نوشت: بافت تاریخی شیراز یکی از مهمترین بافت‌های تاریخی و شهری کشور است، اما در سال‌های گذشته و با وجود تعیین شدن محدوده آن، مورد دست درازی به بهانه های مختلف قرار گرفته است. اکنون خبر می‌رسد ۱۰ خانه تاریخی تخریب شده‌اند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: بزرگترین تخریب‌‌ بافت‌تاریخی شیراز از سال 93 در محدوده‌ای بسیار وسیع در قلب این شهر کهن آغاز شد؛ پس از وقوع این اتفاقات در بافت تاریخی، پیرو مکاتبات معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با مقامات مسئول، هیاتی متشکل از مدیر کل حراست، مدیر کل حفظ و احیا بناها و بافت‌های تاریخی و نماینده معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عازم شیراز شدند. این اقدام باعث شد که تخریب‌ها در آن زمان متوقف شود.

روزنامه «فرهیختگان» در گزارشی با عنوان «فصل تازه از پژوهش‌ها در «قلعه ایرج» آغاز شد»، نوشت: فصل چهارم پژوهش‌های مشترک باستان‌شناسی قلعه ایرج توسط باستان‌شناسان ایرانی و اسکاتلندی آغاز شد. این قلعه یکی از وسیع‌ترین و بزرگ‌ترین استقرارگاه‌های تاریخی در دشت ورامین استان تهران بوده و تمامی مصالح به‌کار رفته در آن از چینه و خشت خام است. از این بنای تاریخی تنها حصار آن پابرجاست.لینک منبع

مطلب توجه به معضل آلودگی هوا؛ ضرورتی ملی در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :توجه به معضل آلودگی هوا؛ ضرورتی ملی
http://mofidestan.ir/%d8%aa%d9%88%d8%ac%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%b9%d8%b6%d9%84-%d8%a2%d9%84%d9%88%d8%af%da%af%db%8c-%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%9b-%d8%b6%d8%b1%d9%88%d8%b1%d8%aa%db%8c-%d9%85%d9%84%db%8c/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :